Wraz z pogarszającym się wzrokiem konieczne są konkretne działania, które pozwolą zatrzymać ten niekorzystny proces. W przypadku krótkowzroczności spora część osób wręcz nie przejmuje się tego rodzaju przypadłością. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jest to duży błąd, ponieważ bagatelizując wspomniany wyżej problem, przyczyniamy się do wzrostu znacznie groźniejszych schorzeń w starszym wieku. Dlatego też uzasadnione jest pytanie, kiedy należy nosić okulary minusy?

Korekcyjne okulary przy niewielkiej wadzie wzroku

Za sprawą odpowiednio dopasowanych okularów korekcyjnych poprawia się ostrość naszego widzenia. Konieczność ich noszenia wzrasta wraz z postępującą wadą wzroku. Przy niewielkich wadach kwestia nieustannego noszenia okularów wydaje się o wiele bardziej niejasna. Sporo tutaj zależy od samego pacjenta. Warto je zatem nosić, chociażby w trakcie pracy przed komputerem lub kierowania pojazdem.

Co, jeśli nie nosimy okularów przy małej wadzie?

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, iż oczy z niewielką wadą wzroku nie mogą być zbyt intensywnie przyzwyczajane do okularów. Według tej tezy rozmaite ćwiczenia są bowiem w stanie wyeliminować wadę wzroku. Niestety okazuje się, że jest to błędne myślenie. Jednym słowem zaniedbując kwestię zakładania okularów minusów, możemy doprowadzić do pogłębienia się istniejącej już wady wzroku. Ma to swoje uzasadnienie w nadmiernym nadwyrężaniu wzroku. Zatem w sytuacji, kiedy nasze oko nie jest należycie wspierane przez okulary korekcyjne, to w konsekwencji ostrość widzenia spada. Tym samym przekłada się to jednoznacznie na pogłębienie istniejącej już wady wzroku.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że samo tempo rozwoju wady przy braku noszenia okularów nie jest stałe dla wszystkich pacjentów. Często przy minimalnych wadach okuliści kierują się dobrem pacjenta. Tym samym pytają, czy taka drobna wada wpływa na spadek jakości ich życia. Warto mieć na uwadze, że wraz z mijającymi latami defekt ten będzie się pogłębiał. Sporym zagrożeniem w tej materii z całą pewnością jest aktualny tryb naszego życia, gdyż wszechobecna technologia i ekrany jeszcze tylko pogarszają ostrość naszego wzroku.

Jaka wada wzroku powinna na nas wymuszać konieczność noszenia okularów minusów?

Na postawione w ten sposób pytanie ciężko jest udzielić odpowiedzi w jednoznaczny sposób. Jednak szereg fachowców z tego zakresu medycyny zakłada, aby przy wadzie – 0,5 w jednym lub też obydwu oczach posiadać okulary do czasowego noszenia. Chodzi w tym przypadku oczywiście o wszelkie sytuacje, kiedy to zmuszamy nasz wzrok do intensywnej pracy. Warto tutaj wskazać szczególnie takie przypadki jak: oglądanie TV lub korzystanie z komputera, czytanie książek i prasy czy też prowadzenie pojazdów mechanicznych. W powyższych sytuacjach nie tylko są one wskazane, ale i znacząco polepszają sprawność widzenia.

Nawet jeśli mamy niewielką wadę, która została u nas niedawno zdiagnozowana, to warto stale ją monitorować. Tak, aby w przyszłości nie doszło do znacznego spadku widzenia. Jeśli z czasem zauważymy spadek ostrości widzenia, to jesteśmy w stanie szybko zareagować i zatrzymać ten niekorzystny proces.