Złącze USB C to kolejny krok w stronę ujednolicenia różnych końcówek i kształtów w kablach i urządzeniach elektronicznych. Stopniowo to rozwiązanie staje się standardem w większości nowych sprzętów. Sprawdźmy, czym dokładnie się różni.

Co to jest USB C?

USB C to rodzaj wtyczki łączącej różne urządzenia elektroniczne lub pozwalającej też na ładowanie sprzętów takich jak choćby smartfon. USB typ C weszło na rynek w 2014 roku i stopniowo coraz bardziej staje się standardem wśród wtyczek w kablach elektronicznych. USB C to efekt pracy wielu specjalistów, którzy chcieli stworzyć wtyczkę o dobrych parametrach i równocześnie konkurencyjną dla niewielkich rozmiarów micro USB.

Niestety pomimo dobrej specyfikacji technicznej, usb c wciąż nie jest najpopularniejszą wtyczką i wielu producentów decyduje się na umieszczenie w swoich urządzeniach USB starszego typu. Jakie dokładnie zalety ma USB C?

Wtyczka USB-C oferuje dużą szybkość przesyłania danych, nawet na poziomie do 10 Gb/s, co znacznie usprawniło proces transferu dużych plików czy choćby wideo w rozdzielczości 4K. Kolejna korzyść to fakt, że USB C może nie tylko przesyłać dane, ale także zasilać różne urządzenia w energię elektryczną.

kabel-do-laptopa

Wtyczka oferuje możliwość zasilania urządzeń o mocy do 15 W (napięcie 5 V, natężenie 3 A). Dzięki temu okazało się, że wiele smartfonów można naładować już w zaledwie kilkadziesiąt minut, co było prawdziwą rewolucją. Są duże szanse, że to właśnie te właściwości zapewniły USB C popularność i sprawiły, że producenci coraz poważniej zaczęli rozważać wyposażanie różnych urządzeń w złącze USB C.

Inne zalety USB C

USB C jest niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu. Wtyczka jest wystarczająco kompaktowa i wytrzymała, co stanowi przewagę rozwiązania nad niewielkim, ale podatnym na uszkodzenia mechaniczne micro USB. Kolejna zaleta to fakt, że typ C ma symetryczną konstrukcję, nie ma więc problemu ze wsadzeniem wtyczki odpowiednią stroną. Konstrukcja USB typu C to 24 styki zamknięte szczelnie w niewielkiej, lecz wytrzymałej obudowie o wymiarach zaledwie 8×2 mm.

Kompatybilność USB C z innymi urządzeniami elektronicznymi

USB C ma niestety wciąż problem z kompatybilnością ze wtyczkami starszej generacji. USB A czy B można podłączyć do starszej generacji gniazd, chociaż nie pozwala to wykorzystać pełnych możliwości przesyłania danych. Złącza USB C można znaleźć w laptopach nowszej generacji, gdzie świetnie sprawdzają się do przesyłania różnych danych.

Złącze typu C nie ma najmniejszych problemów z przesyłaniem zarówno małych, jak i dużych i wymagających plików. Można w ten sposób zapewniać łączność między komputerem a dyskiem zewnętrznym czy innymi sprzętami. USB C spokojnie daje sobie radę z wymagającymi transmisjami większej ilości danych jak pliki ze zdjęciami RAW czy materiały wideo w wysokiej rozdzielczości. Warto dodać, że specyfikacja USB-C pozwala na sprawną obsługę technologii Thunderbolt 3, co pozwala na uzyskanie prędkości przesyłania danych nawet na poziomie aż 40 Gb/s.

Jak widać, USB C ma wiele zalet i prawdopodobnie z czasem to właśnie ten rodzaj wtyczki stanie się dominujący w większości urządzeń elektronicznych.

 

Artykuł sponsorowany