Filmy o Wietnamie to porywające, często ambitne dzieła traktujące o wojnie w Wietnamie. Wielu z nas uwielbia filmy wojenne – filmy wojenne o Wietnamie z pewnością nas nie zawiodą. To masa emocji, a często także ważne, antywojenne przesłanie. Są to przeważnie filmy o Wietnamie z lat 80 (lub nieco wcześniejsze). Polecamy najlepsze kultowe filmy o Wietnamie.

Wojna w Wietnamie – filmy

Filmy fabularne o Wietnamie to niezapomniane wrażenia. Są to pozycje nie tylko dla fanów kina wojennego – każdemu kinomaniakowi przypadną do gustu kultowe pozycje o Wietnamie. Przedstawiamy najważniejsze dzieła dotyczące wojny w Wietnamie.

1. “Łowca jeleni”, reż. Michael Cimino

To chyba najważniejszy film o wojnie w Wietnamie, jaki w ogóle powstał. Opowiada on o młodych pracownikach fabryki w Pensylwanii, którzy dostają powołanie na wojnę w Wietnamie. Przed ich wyjazdem odbywa się huczne przyjęcie pożegnalne i zarazem ślub Stevena z Angelą.

Na wojnie wszyscy trzej towarzysze wpadają w pułapkę Wietkongu i stają się jeńcami. “Łowca jeleni” to z pewnością film wybitny. Nie ma w nim nadmiernego patosu ani efektownych zagrań.

Na pierwszym planie jest historia – historia ta w gruncie rzeczy jest zwyczajna, jak zwyczajni są ludzie, którzy zmuszeni są do brania udziału w wojnach. Ten film doskonale pokazuje absurd toczenia wojen. Aktorsko film jest na najwyższym poziomie. Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage i Meryl Streep dają z siebie wszystko. Jest to oscarowy film o Wietnamie – zdobył on aż pięć statuetek.

2. “Czas Apokalipsy”, reż. Francis Ford Coppola

Ten film jest na bazie “Jądra ciemności” Josepha Conrada. Historia przeniesiona jest jednak w realia wojny wietnamskiej. Kapitan Willard dostaje misję odnalezienia i zlikwidowania Kutza – zdegenerowanego pułkownika, którego wojna w Wietnamie całkowicie zniszczyła psychicznie, wypaczyła w nim ludzkie odruchy.

Kurtz wbrew rozkazom dowódców zaszył się gdzieś w dżungli. Podróż Willarda można by określić jako etyczną, filozoficzną i psychologiczną wędrówkę w głąb mroków człowieczeństwa. Kambodża okazuje się piekłem na Ziemi.

W filmie można znaleźć wiele efektownych scen, jak lot helikopterów  przy wtórze muzyki Wagnera. W roli Willarda Martin Sheen, a w roli Kurtza wspaniały Marlon Brando.

3. “Full Metal Jacket”, reż. Stanley Kubrick

To niezwykle ważny film dla kina wojennego w ogóle. “Full Metal Jacket” korzysta z wielu klisz dotyczących wojny w Wietnamie, by ostatecznie dać nam dzieło zupełnie unikatowe i wybitne. Film składa się z dwóch części.

W pierwszej części przyglądamy się losom młodych chłopaków w obozie szkoleniowym. Sadystyczny sierżant Hartman przygotowuje ich do wojny w Wietnamie. Ta część przedstawia okrutny trening męskości i konsekwencje, jakie mogą z niego wyniknąć. Jeden ze szkolonych, ten najbardziej wyszydzany, popada bowiem w obłęd.

Druga część filmu traktuje już o wojnie w Wietnamie. Bohaterowie z obozu trafiają do piekła wojennego. Ten film nie prezentuje nam żadnej celebracji wojny – zamiast tego przedstawia nam jej bezsensowne okrucieństwo i odebraną młodym żołnierzom młodość.

Filmy o wojnie w Wietnamie na serwisach streamingowych

Gdzie obejrzeć filmy akcji w Wietnamie z lektorem? Podpowiadamy: na CDA oraz na Netflixie.

Filmy o Wietnamie – CDA

Na CDA da się znaleźć film “Łowca jeleni”. Także “Czas Apokalipsy” można odnaleźć na tym serwisie streamingowym. “Full Metal Jacket” pod nazwą “Pełny magazynek” możemy zobaczyć na CDA. Film o Wietnamie “Pluton” także możemy tam obejrzeć.

Filmy o Wietnamie – Netflix

Na Netlixie można zobaczyć takie filmy o Wietnamie jak:

  1. “Helikopter w ogniu” reż. Ridley Scott,
  2. “Pięciu braci” reż. Spike Lee,
  3. “Najpierw zabili mojego ojca” reż. Angelina Jolie,
  4. “Potrójna granica” reż. J.C. Chandor.

Podsumowanie

Filmy akcji w Wietnamie to nie tylko wyborna rozrywka, ale też lekcja tego, jak bardzo wojny są złe, okrutne, niesprawiedliwe i bezsensowne. Jeśli chodzi o filmy o Wietnamie, najbardziej polecamy następujące tytuły: “Łowca jeleni”, “Czas Apokalipsy” oraz “Full Metal Jacket“. Wszystkie te trzy pozycje to wybitne kino, które każdy w swoim życiu powinien zobaczyć.