Czy można pracować z ludźmi, których szanujemy i lubimy, do tego jeszcze w takiej atmosferze, że po urlopie tęsknimy już za pracą? Czy praca musi być tylko środkiem do określonego celu, czy też może być świadomie wybranym stylem życia? Spróbujmy zbudować miejsce pracy naszych marzeń!

Jak wybrać pracodawcę?

Co jest głównym czynnikiem, dla którego wychodzimy z domu i idziemy do pracy? Oczywiście chcemy zarobić pieniądze. Ale co decyduje, że w czasach, kiedy możemy wybrać prawie każdą pracę, wybieramy właśnie tę, a nie inną? Według wielu badań, wybierając pracodawcę, poza płacą kierujemy się przede wszystkim opinią o danej firmie. A jeszcze ściślej tym, czy atmosfera pracy i to, co tam zastaniemy będzie nam odpowiadać. Dlatego też między innymi powstało tak wiele platform i portali zajmujących się jedynie wymianą opinii o tym, gdzie pracuje się najlepiej, a gdzie pracować nie warto.

Co to jest przyjazny zespół?

Jak stworzyć dobre miejsce pracy i jak przyciągnąć pracowników? Odpowiedzią jest po prostu budowanie przyjaznego zespołu pracowników. W dużych firmach pracownicy nie muszą nawet osobiście znać szefa albo właściciela. Najważniejszy dla nich jest krąg bezpośrednich pracowników. Jest to zespół, brygada, sekcja czy też wydział albo załoga. I chcąc zatrzymać pracowników, właśnie na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Istotą integracji zespołu jest właśnie budowanie i pogłębianie relacji między takimi członkami zespołu. Managerowie często też używają pojęcia team building.

Co to jest team building?

Team building to wszelkie świadome działania prowadzące do powstania, integracji i sprawnego działania zespołu. Najczęściej używana metoda team buildingu to organizowanie spotkań integracyjnych. To także tworzenie innych okazji do tego, aby poszczególni pracownicy poznali się bliżej, czyli między innymi organizacja szkoleń i eventów firmowych. Ważne jest także odpowiednie wprowadzenie nowych pracowników do zespołu i ciągłe dbanie o właściwe relacje w nim. Jak widać, team building to nie są jednorazowe działania. Integracja grupy to proces, który wymaga świadomego wsparcia zespołu i poszczególnych jego członków na wszystkich etapach rozwoju firmy.

Jak odpowiednio stosować techniki team buildingu?

Na team building pomysły mogą być różne. Najbardziej popularne są wspomniane wyżej firmowe spotkania integracyjne. Ale są to również różnego typu gry i zabawy team buildingowe, codzienne rytuały i dbanie o dobrą atmosferę w firmie. Działania należy dopasować do tego, na jakim etapie integracji jest zespół. Na etapie budowy zespołu mogą to być zabawy team buildingowe pozwalające w ogóle się poznać i zapamiętać podstawowe informacje o współpracownikach.

Team building pomysły ma również na pogłębianie relacji i naukę odpowiedniej, prawidłowej komunikacji. Poprzez zabawę, na przykład wspólne budowanie maszyny Goldberga na szkoleniu wyjazdowym, można nauczyć pracowników współpracy i pokazać, jak ważny jest każdy poszczególny etap projektu. A także to, że praca każdej osoby ma wpływ na realizację założonego celu. Również takie zespoły, które mają już wieloletni staż we współpracy muszą dbać o niedopuszczanie do konfliktów, redukcję napięcia w grupie czy utrzymanie motywacji na odpowiednim poziomie.

Przykłady zabaw team buildingowych

Wypróbowane zabawy team buildingowe pozwalające na zmniejszenie dystansu to na przykład węzeł gordyjski albo zabawa w tratwę ratunkową. Świetnie sprawdzają się też olimpiady firmowe z różnymi zabawnymi konkurencjami, a także wszelkie warsztaty integracyjne. Dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się również gry i zabawy oparte na ciekawym scenariuszu. Na przykład wspólne rozwiązywanie zagadki kryminalnej albo gry terenowe lub miejskie.

Employer branding, czyli czym przyciągnąć pracownika?

Firma, która dba o pracowników po pierwsze nie będzie ich tracić, a po drugie nie powinna mieć problemu z naborem. Pracownicy przekazują sobie opinie o tym, jak im się pracuje, jak są traktowani i jaka atmosfera panuje w ich zakładzie pracy. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie ludzie się lepiej znają, ale także na różnych forach i w grupach społecznościowych nie da się ukryć, jaki panuje klimat pracy w konkretnej firmie. Dla potencjalnych kandydatów ważne będzie również, czy pracodawca daje możliwość rozwoju i czy oferuje na przykład jakieś benefity. A pamiętajmy, że organizacja wyjazdów firmowych, różnego rodzaju eventy, ogniska firmowe i możliwość bycia członkiem większej grupy albo elitarnego zespołu również postrzegane są jako duży plus.