Serwis YouTube wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Wielu młodych, ale też i nieco starszych ludzi marzy o prowadzeniu swojego kanału na tej platformie. Mnogość filmów i różnorodność kontentu zapewniają, że każdy kto szuka, znajdzie temat odpowiedni dla siebie. I nie chodzi tu tylko o oglądających ale także i o twórców.

Jak nagrywać filmy na YouTube? Wydawać by się mogło, że wszystkie tematy i rodzaje rozrywki, jaką można zapewnić widzom na YouTube zostały już poruszone i wyczerpane. To błędne założenie, wciąż powstają nowe kanały, które absorbują uwagę oglądających, poruszają ich serca i odnoszą sukces. Jak więc zacząć przygodę z prowadzeniem swojego własnego kanału na YouTube?

Jak zacząć swój kanał na YouTube? Najważniejszy jest pomysł

“Żeby mówić, trzeba wiedzieć co się chce powiedzieć”- to złota zasada towarzysząca mówcom na całym świecie. Nie bez znaczenia będzie również przy rozkręcaniu własnego kanału na YouTube. Zanim w ogóle uruchomisz swój kanał zastanów się: co nagrywać na YouTube? Pomysł musi być oryginalny i musi być Twój. To najważniejsze.

Regularne prowadzenie kanału to czasochłonne zajęcie, dlatego warto mieć pewność, że będziesz czerpać satysfakcję z realizowanego materiału. Najlepiej, jeśli to co nagrywać na YouTube skupisz na swojej pasji. Lubisz grać w gry komputerowe i masz na nie nieco inne spojrzenie niż wszyscy? Szydełkujesz, robisz piękne swetry czy maskotki i chcesz się tym podzielić albo udzielić kilku rad? Może interesujesz się światową polityką i wiesz co w trawie piszczy na tyle, żeby podzielić się tym z innymi? A może jesteś mechanikiem i podstawy drobnych napraw umiesz wyłożyć na tyle prosto, żeby każdy amator przeprowadził je w zaciszu własnego garażu?

Jeśli tylko coś Cię interesuje i masz do tego “smykałkę” to zastanów się, czy jesteś gotów przedstawić to światu i ciekawie o tym opowiedzieć. Jeśli tak, to właśnie uzyskałeś odpowiedź na pytanie: jak zacząć swój kanał na YouTube.

Co jest potrzebne do nagrania filmu? Programy i sposoby

Żeby nagrywać, trzeba wiedzieć, co się chce pokazać. Jeśli w filmie chcesz pokazywać swoją twarz, siebie, rzeczy, które robisz niewątpliwie będziesz potrzebować dobrej kamery. W obecnych czasach nie jest to takie trudne, bowiem większość smartfonów posiada zadowalającą jakość nagrywania i może z powodzeniem posłużyć za kamerę.

Jeśli z czasem stwierdzisz, że potrzebujesz czegoś więcej to warto zaopatrzyć się w kamerę z osobnym mikrofonem, dzięki któremu dźwięk zawsze będzie dobrze nagrany, nieważne jak daleko od kamery będziesz. Jeśli zdecydujesz, że chcesz nagrywać to, co robisz na komputerze, niezbędnym będzie pozyskanie rejestratora ekranu. Jak nazywa się program do nagrywania filmów na YouTube? Różnie, bo jest ich dużo, a każdy obsługuje się nieco inaczej. Na początek warto skorzystać z darmowego oprogramowania a po pewnym czasie, kiedy nabierzesz trochę umiejętności możesz kupić licencję na coś bardziej profesjonalnego. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych, darmowych programów, dzięki którym nagrasz sesję gry i swój głos:

  • Bandicam
  • OBS
  • Action!
  • Fraps

Kiedy film jest już nagrany z pewnością trzeba będzie poddać go montażowi. Nie każdy materiał wymaga dodawania efektów specjalnych, większość wystarczy nieco przyciąć, wyciąć niepotrzebne fragmenty i dołożyć intro czy podłożyć muzykę. Część z rejestratorów ekranu daje tę możliwość w ramach jednego programu. Jeśli myślisz o tym jak nagrywać filmy na YouTube, z pewnością  warto, abyś poznał poniżej znajdującą się listę darmowych programów do obróbki materiału:

  • Lightworks
  • DaVinci Resolve
  • Shotcut
  • iMovie

Na naukę montażu trzeba poświęcić parę chwil. Jest on jednak niezbędny do tworzenia profesjonalnych i miłych dla oka filmików. Poza nagrywaniem i montażem trzeba też pomyśleć o promowaniu swojego kanału. Sposobów na to jest kilka i wcale nie trzeba za nie od razu płacić.

Na początek warto rozesłać link do kanału swoim znajomym, pochwalić się nową działalnością i poprosić o rozesłanie linka w świat. Dobrym pomysłem będzie również udostępnianie linka na forach i grupach, które dyskutują w temacie podobnym do tworzonych przez Ciebie filmów. Z czasem możesz pokusić się o współpracę z innymi youtuberami, dzięki czemu część ich widzów zainteresuje się Twoim kanałem. I na odwrót. Obopólna korzyść!

Wiesz już jak nagrywać filmiki na YouTube? To do dzieła!

Jeśli masz już swój unikalny pomysł na prowadzenie kanału i zaopatrzyłeś się w podstawowy, niezbędny sprzęt to nie ma na co zwlekać. Napisz prosty scenariusz, punkt po punkcie zaznacz o czym chcesz powiedzieć i zrealizuj to w nagraniu.

Stwórz jakieś proste intro, żeby widzom kojarzyło się tylko z Tobą, podłóż jakąś klimatyczną melodię i już, zostałeś youtuberem! Teraz to Ty możesz uczyć innych jak nagrać filmik na YouTube! Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, dowiedziałeś się Jak nagrywać filmy na YouTube i już wiesz jak zacząć swój kanał na YouTube. Powodzenia!