Współczesny rozwój technologii daje dostęp do szeregu takich możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne dla przeciętnego użytkownika. Tworzenie muzyki nie wymaga obecnie wysokiej klasy sprzętu. W tym artykule dowiesz się jak rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem muzyki.

Jak stworzyć własną muzykę na komputerze za darmo?

Do stworzenia swojej pierwszej kompozycji potrzebny jest jedynie komputer oraz program do tworzenia muzyki. Tego typu programy to tzw. programy DAW (Digital Audio Workstation). Charakteryzują się one szeregiem funkcji umożliwiających profesjonalne tworzenie muzyki, takich jak:

  • tworzenie ścieżek MIDI
  • szeroki wybór sampli i loopów, czyli próbek dźwiękowych instrumentów
  • możliwość nagrywania głosu i instrumentów
  • możliwość korzystania z zewnętrznych wtyczek, czyli efektów i wirtualnych instrumentów
  • szerokie możliwości postprodukcji

Najlepszy program do tworzenia muzyki za darmo

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele darmowych programów do tworzenia muzyki typu DAW, które doskonale nadają się rozpoczęcia przygody produkcją muzyczną. Programy do tworzenia muzyki często działają w podobny sposób i posiadają zbliżone do siebie funkcje. Poniżej znajduje się lista kilku najbardziej popularnych programów do robienia muzyki za darmo.

1. GarageBand

Jeden z najpopularniejszych darmowych programów do tworzenia muzyki. Jest to doskonała propozycja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z produkcją muzyczną. Przejrzysty i intuicyjny interfejs sprawia, że proces tworzenia staje się prosty nawet dla osoby początkującej. Program stworzony jest przez firmę Apple i działa na komputerach Mac. Program dostępny jest również w formie aplikacji do robienia muzyki na iPhone.

2. Waveform Free

Prosty w obsłudze i w pełni funkcjonalny program do tworzenia muzyki. Idealny zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów produkcji muzycznej. Waveform Free zapewnia możliwość tworzenia nieograniczonej liczby ścieżek oraz współpracuje z wtyczkami VST. Jest dostępny dla urządzeń Windows, Mac oraz Linux.

3. Reaper

Popularne i w pełni profesjonalne narzędzie DAW o szerokiej funkcjonalności. Darmowa wersja pozwala na korzystanie z wszystkich jego funkcji takich jak wirtualne instrumenty, wtyczki, opcje nagrywania i miksowania. Jest to również doskonały program do montowania muzyki.

4. Cakewalk

Kolejna interesująca pozycja na liście darmowych programów DAW. Oferuje szerokie możliwości tworzenia, nagrywania, edycji i miksowania muzyki. Kompatybilny jednak wyłącznie na urządzeniach Windows.

5. Ableton Live Lite

Darmowa wersja jednego z najpopularniejszych wśród profesjonalnych producentów oprogramowań. Umożliwia nagrywanie, tworzenie ścieżek wirtualnych instrumentów i edycję muzyki. Bezpłatna wersja programu wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami takimi jak określona ilość możliwych do wykorzystania ścieżek. Będzie jednak świetnym wyborem dla osób chcących zapoznać się z profesjonalnym programem do tworzenia muzyki. Program zadziała na urządzeniach Windows oraz Mac.

Tworzenie muzyki online – czy to możliwe?

Aby stworzyć swoje pierwsze kompozycje czasem może wystarczyć dostęp do internetu. Istnieje kilka programów do tworzenia muzyki online, takich jak:

  • PatternSketch
  • Virtual Drum Machine
  • Online Sequencer
  • AutoChords

Należy mieć jednak na uwadze, że programy do tworzenia muzyki online oferują dużo mniejsze możliwości, niż stworzone w tym celu programy DAW.

Jaki jest najlepszy program do tworzenia muzyki dla początkujących?

Szeroki wybór dostępnych narzędzi może sprawić, że będziesz się zastanawiał gdzie tworzyć muzykę, by było to proste. Prawda jest jednak taka, że twój wybór nie ma dużego znaczenia. Oprogramowania typu DAW są do siebie na tyle podobne, że każdy z nich będzie odpowiednie na początek. Każde z nich pomoże ci w postawieniu swoich pierwszych kroków na drodze producenta muzycznego. Dlatego najlepszym programem do tworzenia muzyki będzie dla ciebie ten, dzięki któremu będziesz mógł zyskać szereg nowych umiejętności.

Jaki darmowy program do miksowania muzyki?

Większość programów do robienia muzyki oferuje również szerokie możliwości postprodukcyjne. Im większy poziom zaawansowania programu, tym więcej funkcji będzie on oferował. Pamiętaj, że istnieje również możliwość instalowania dodatkowych wtyczek zawierających interesujące cię efekty.

Wiesz już jak zacząć swoją przygodę z tworzeniem muzyki. Teraz przyszedł czas na instalację wybranego przez siebie programu i przystąpienie do dzieła.